Podstawy pielęgnacji psich łap

To właśnie na łapkach opiera się cały ciężar psa i choć ich opuszki są do tego doskonale przystosowane, to nieprzestrzeganie kilku prostych zasad pielęgnacji psich łapek powodować może spore problemy i duży dyskomfort u psiaka. Jak temu przeciwdziałać?

  1. Regularnie skracaj pazury tak, by nie były one zbyt długie i nie utrudniały poruszania.
  2. Skracaj nie tylko pazurki, ale i sierść w okolicach łapek. Dotyczy to szczególnie przestrzeni między opuszkami, ponieważ nadmierna ilość sierści nie tylko zatrzymuje tam zabrudzenia i zanieczyszczenia, ale także sprawia, że obszar ten dłużej utrzymuje wilgoć, co może prowadzić do infekcji i podrażnień.
  3. Regularnie kontroluj stan psich łapek i odpowiednio reaguj. Większość przypadłości będziesz w stanie zaobserwować po zachowaniu psa, jak np. utykanie (ciało obce, ból, otarcia) lub nadmierne lizanie łapek. Nie bagatelizuj tych objawów, ponieważ to w zdecydowanej większości przypadków sygnał, że z łapkami dzieje się coś niedobrego. Jeśli nie jesteś w stanie zdiagnozować problemu lub jest on zbyt rozległy, skontaktuj się ze swoim ulubionym weterynarzem.
  4. Przecieraj łapy po spacerze jeśli spacerowaliście zabłoconą ścieżką. Przetarcie łapek po spacerze pozwoli na szybkie usunięcie zabrudzeń, zanieczyszczeń i wilgoci.
  5. Zapobiegaj zamiast leczyć, ponieważ zdecydowanej większości problemów można zapobiec. Pielęgnuj psie  łapki naszym woskiem przez okrągły rok, co je wzmocni, uelastyczni, nawilży i zregeneruje.