Pieseł nie chce smarować łapek? zmień to!

Pies nie chce smarować łapek. Jak to zmienić?

Niektóre pieseły nie mają z tym absolutnie żadnego problemu, a dla innych czynność smarowania łapek ochronnym woskiem urasta do rangi dramatu. Jak przyzwyczaić psiaka do tej czynności?

Prawdą jest, że nie wszystkie psiaki chętnie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym. Czasem problemem jest czesanie, czasem przycinanie pazurków, a kiedy indziej smarowanie łapek ochronnym woskiem.

Przyczyną problemu może być nieznajomość danej czynności, silnie dominujący charakter lub niestety błędy właściciela, który po pierwszych niepowodzeniach z irytacją zaczyna zabieg realizować na siłę. To chyba najgorsze rozwiązanie, ponieważ dodatkowo zestresuje to pieseła, który zacznie kojarzyć tę czynność nie tylko ze stresem wynikającym z samego smarowania, ale także doskonale zapamięta każdą negatywną emocję, która towarzyszyła będzie tej formie pielęgnacji.

Kluczem do sukcesu jest bowiem zupełne inne podejście i zbudowanie w psiaku pozytywnych skojarzeń z dbaniem o łapki. Co może pomóc? Zdecydowanie spokój. Dobrze jest też psiaka stopniowo oswajać z woskiem, tj. wyciągać opakowanie nawet jeśli nie zamierzasz wysmarować łapek, a nawet próbować się z piesełem pobawić samym słoiczkiem. Przy różnych okazjach, jak pieseł jest spokojny, dotykaj także jego łapek, tak aby stopniowo psiaka przyzwyczaić do tego, że zajmujesz się tym miejscem. Takie powtarzanie sprawi w końcu, że piesek przestanie kojarzyć wykonywane przez ciebie czynności ze stresem czy próbą dominacji. Jeśli zauważysz, że ćwiczenie tych czynności przynosi spodziewane efekty i pieseł przestaje się spinać, możesz uzbroić się w zapas przysmaków i spróbować kolejnego kroku, czyli samego smarowania. Tu ponownie może pojawić się pewne wycofanie, ale jeśli czynność tę będziecie stopniowo powtarzali, to znów dojdziecie do mementu, gdy pieseł oswoi się ze smarowaniem i przestanie na nie reagować negatywnie. Pamiętajcie, że przysmaki wręczane podczas smarowania nie tylko świetnie odwrócą uwagę psiaka, ale i dzięki nim szybciej uda się zbudować pozytywne skojarzenie powiązane ze smarowaniem. Powodzenia!