Na co uważać podczas zimowych spacerów z psem

Zima, zimie nie równa o czym właśnie możemy się przekonać, wcale jednak nie powiedziane, że prawdziwa zima w końcu nie nadejdzie, dlatego pochyliliśmy się nad tematem zimowych psich spacerów. Na co zwrócić uwagę podczas zimowego spaceru z piesełem?

Maluchy i starszaki

O komfort podczas zimowych spacerów należy przede wszystkim zadbać w przypadku psiaków najmłodszych – szczeniaków, jak i psich seniorów, którzy, tak jak maluchy, będą przemęczali się szybciej, ale i będą mniej odporni na niskie temperatury i podatni na wychłodzenie. Zimą należy w ich przypadku skrócić spacer przy niskich temperaturach, ale i pomyśleć o specjalnym wdzianku.

Nie bardzo zimnolubne

Wielu z nas kojarzy oczywiście kilka zimnolubnych ras, jak siberian husky czy malamuty, jednak umiejętność funkcjonowania przy najniższych temperaturach nie jest cechą opisującą wszystkie psiaki. Specjalnej troski wymagały będą psy krótkowłose pozbawione utrzymującego ciepłotę podszerstka. Jeśli więc podczas spaceru pieseł zaczyna drżeć z zimna należy czym prędzej udać się do domu – to pierwsza oznaka nadchodzącego wychłodzenia organizmu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W zimie bardzo ważna jest również pielęgnacja łapek pieseła. Warto zawczasu urządzić psiakowi domowe spa i skrócić sierść znajdującą się na łapkach. Jej zminimalizowana długość pozwoli z jednej strony na szybsze osuszenie łapki po spacerze, zmniejszając ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, ale przede wszystkim uniemożliwi tworzenie się bryłek zbitego śniegu i lodu na łapce – takie bryły mogą utrudniać psiakowi chodzenie, ale i sprawiać piesełowi po prostu ból. Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie i elastyczność łapek stosując 2-3 razy dziennie nasze CADO – najlepiej właśnie przed spacerem lub spaniem. Jego składniki zregenerują i odmłodzą łapkę, ale i zabezpieczą ją przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń i tak powszechnie stosowanej zimą soli drogowej. Warto dbać!