Mity psiej pielęgnacji

Szczególnie internet pełen jest najróżniejszych mitów dotyczących psiaków. Jedne są mniej, inne bardziej absurdalne, a my rozprawimy się z 4 mitami dotyczącymi pielęgnacje psa.

Mit 1: suchy nos to choroba

Utarło się przekonanie, że sucha trufla u psiaka jest oznaką choroby lub gorączki i należy natychmiast nacierać nos specjalnym kremem lub wazeliną. Faktycznie może być tak, że suchy nosek psa może być oznaką podwyższonej temperatury lub odwodnienia. Przyczyn suchej trufli może być jednak znacznie więcej, ponieważ wysuszony nos wystąpić może w klimatyzowanym lub nagrzanym pomieszczeniu, a także po śnie pupila. Powodów do zmartwień może więc przysporzyć długotrwale przesuszona trufla, a w takim wypadku faktycznie powinniśmy udać się do weta na kontrole i zainwestować w nawilżającą (dedykowaną piesełom) maść.

Mit 2: o łapki dbamy wyłącznie zimą

To mit, który jest niestety głęboko zakorzeniony i mocno pokutuje. Nic bowiem bardziej mylnego. Owszem, zima jest dla łapek wyzwaniem z racji niskich temperatur, lodu i soli drogowej, jednak podobnie źle na psie łapki działały będą nagrzane powierzchnie latem czy zanieczyszczenia. Faktycznie łapki są narażone na przesuszenie przez okrągły rok, dlatego najlepiej jest profilaktycznie stosować pielęgnacyjny wosk ochronny CADO niezależnie od pory roku. W tym przypadku sprawdza się bowiem założenie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Mit 3: pieseł może zjeść wszystko

Serwowanie psiakowi czekolady, cebuli, winogron, znacznej większości orzechów  czy awokado to grzech, ponieważ możemy w ten sposób zaszkodzić, a nawet otruć psa. Złym rozwiązaniem będzie dzielenie się z pupilem resztkami z obiadu, ponieważ psiaki nie powinny spożywać np. nadmiaru soli, o którą w naszych potrawach nie trudno. Pielęgnacja, to więc nie tylko kąpiele, wyczesywanie sierści i przycinanie pazurków, ale i dbałość o zbilansowanie odpowiedniej diety.

Mit 4: nie kąp

W internecie krąży fama, jakoby pieseła można kąpać jedynie raz, dwa razy do roku. To fałsz, ponieważ psiak może być kąpany zdecydowanie częściej, nawet co kilka dni. Z drugiej strony nie należy popadać w drugą skrajność i fundować pupilowi nadmiernych kąpieli. Warto więc ustalić harmonogram kąpielowy co kilka tygodni, a do tego kąpać psa, jeśli wymaga tego jego zabrudzona sierść.