Jak obcinać psu pazury?

Nie wszyscy właściciele lubią lub mają odwagę samodzielnie przycinać pazury swojemu czworonogowi. Czynność ta jest jednak nieskomplikowana i łatwo wykonać ją samemu.

Zbyt długie pazury nie ułatwiają psu życia, a w skrajnych przypadkach mogą nawet utrudniać poruszanie się. Choć psie pazury ścierają się podczas spacerów, to mimo wszystko wymagają one regularnego przycinania. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego narzędzia. Na rynku znajduje się obecnie cała masa gilotyn czy cążków, których rozmiar bez problemu dobierzemy do wielkości psiaka. Posiadając w ręku odpowiednie obcinaczki możemy znaleźć najwygodniejszą dla siebie i psiaka pozycję – z doświadczenia możemy powiedzieć, że pewnie sprawdzi się pozycja, gdy pies po prostu leżał będzie na boku.

Na co uważać?

Pazurów nie możemy obcinać rzecz jasna zbyt daleko, ponieważ naruszymy tak zwaną macierz, czyli nerw i naczynia krwionośne, które naruszone nie tylko będą piesełowi sprawiały ból, to i będą obficie krwawiły. Macierz możemy łatwo zaobserwować przy psiakach o jasnych pazurach – to różowa plamka znajdująca się wewnątrz pazura. Sporym utrudnieniem jest jednak, gdy te są czarne. Można wtedy podświetlić pazur intensywnym światłem, by w tak podświetlony pazurze zaobserwować żywą część pazura. Innym, trudniejszym rozwiązaniem będzie stopniowe skracanie pazura do momentu zaobserwowania tzw. owala, który oznacza, że macierz znajduje się już niedaleko. Owal to owalna część pazura, która znajduje się tuż przed macierzą, dlatego jeśli odsłonimy go cięciem, to nie należy dalej skracać pazura. Jeśli mimo wszystko brak nam jeszcze pewności, to polecamy poglądowe filmiki na YouTube (np. ten https://www.youtube.com/watch?v=GPFH1OU9Et4) lub skorzystanie z usług  specjalistów, czyli weterynarzy i groomerów.