Czy pies może się obrazić?

Chyba każdy właściciel psa spotkał się ze szkalującym wzrokiem pieseła gdy nie było go za długo w domu lub odmówił podzielenia się jedzonym właśnie obiadem. Czy psy mogą jednak się w ogóle obrazić?

Pieseły przeżywają całą masę emocji i uczuć. Bywają wesołe i smutne, kochają, a także zdarza im się być złym. Skoro pies cieszy się z naszego towarzystwa, to chyba może się i obrazić, prawda?

 Wniosek ten można wysunąć obserwując pupila, który jak obrażony odwraca głowę i jest naburmuszony, jakby nie chciał mieć z nami nic wspólnego. Faktycznie jednak psy się nie obrażają. Do pomyłki dochodzi, ponieważ w pewnych sytuacjach psiaki po prostu nie rozumieją naszych sygnałów i nie wiedzą jak się mają zachować. Przez to np. milkną i unikają naszego towarzystwa. Czują się wtedy przestraszone i niepewne, a przez wskazane zachowanie właśnie to okazują. Psia natura sprawia, że nasze kochane czworonogi żyją tu i teraz, więc ich zachowanie jest odzwierciedleniem bieżącego nastroju, a nie przywołaniem wspomnienia naszej tygodniowej nieobecności czy faktu, że nie chcieliśmy podzielić się jedzeniem przy śniadaniu.