Czas na kąpiel!

Niby nic trudnego, jednak nawet zwyczajna kąpiel przysporzyć może wielu problemów. Jak zatem kąpać psa?

Jak często?

Zdecydowana większość psiaków może być kąpana zaledwie 3-5 razy w roku. Finalnie jednak częstotliwość kąpieli czworonoga zależy między innymi od długości i koloru sierści, a także jego aktywności czy ewentualne problemy ze skórą i sierścią. Koniec końców psa należy wykąpać za każdym razem jak jest brudny.

Jak się przygotować?

Nie wszystkie psy lubią kąpiele, dlatego adaptację do kąpieli należy rozpocząć możliwie szybko i stopniowo przyzwyczajać psiaka do kontaktu z wodą, samego zabiegu, jak i przebywania w wannie czy prysznicu. Przed przystąpieniem do kąpieli, aby skrócić czas zabiegu, a tym samym potencjalnego stresu, warto wszystko przygotować, tak by szampon czy ręczniki były pod ręką.  Dobrym trickiem jest również zastosowanie maty antypoślizgowej lub wyłożenie dna wanny/brodzika ręcznikiem, aby łapki pieseła nie ślizgały się, a pozycja psiaka była stabilniejsza. Przed kąpielą należy również dokładnie wyczesać psa, aby pozbyć się martwej sierści.

Jak wykąpać?

Do kąpieli pieseła należy zawsze używać preparatów przeznaczonych dla czworonogów. Przed naniesieniem szamponu trzeba również zmoczyć sierść letnią wodą, a następnie wmasować szampon nie zapominając o trudniej dostępnych okolicach łapek czy brzucha. Po tej czynności należy dokładnie spłukać pianę i resztki szamponu, a w razie konieczności czynność powtórzyć. Dokładnie umytego psiaka należy porządnie osuszyć ręcznikiem. Można także wykorzystać suszarkę, co pozwoli dokładniej wysuszyć sierść. Zmniejszy to dodatkowo możliwość powstania infekcji czy kołtunów.

Pamiętajcie też o salonach pielęgnacji dla naszych psich przyjaciół. Może warto od czasu do czasu zafundować piesełowi wizytę w dedykowanym mu SPA? Czemu nie!