6 zasad: jak dbać o psa w upały

Lato w pełni, więc i wskazania termometrów nie są najniższe. Cieszmy się fantastyczną pogodą, jednak zawsze pamiętajmy, aby odpowiednio zadbać o naszego pieska. Jak pomóc mu znieść upał?

Na to, jak nasz psiak znosi upał wpływa wiele czynników, w tym jego rasa czy wiek. O każdego pieseła należy jednak odpowiednio zadbać, aby nie doszło do przegrzania lub udaru. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Zawsze świeża woda: podczas upałów miska z wodą powinna być zawsze pełna. Najlepiej jest też częściej wymieniać wodę, by była ona chłodna (nie lodowata, co może przeziębić psiaka). Pamiętajmy też, że pieski podczas upałów piją więcej, więc warto stan wody kontrolować regularnie.
  2. Odpowiedni spacer: najlepszymi porami na wyjście na dwór będzie czas do godziny 10 rano, a także po 18, jak zaczyna już robić się nieco chłodniej. Należy przy tym pamiętać, aby unikać długich i bardzo aktywnych spacerów, ponieważ może dojść wtedy do przegrzania psiaka. Na spacer warto oczywiście zabrać ze sobą wodę dla siebie i czworonoga.
  3. Idealne miejsce: jeśli pieseł jest na dworze, to zadbajmy o cień w wybranym miejscu, a jeśli mamy taką możliwość także miskę lub basen z wodą, by mógł się w niej ochłodzić. W domu lub mieszkaniu najlepsze będą chłodne pokoje wyłożone płytkami, które dodatkowo schłodzą pupila. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie maty chłodzącej, która da nieco wytchnienia psiakowi.
  4. Pamiętaj o łapkach: niestety nadal pokutuje przekonanie, że o psie łapki należy dbać wyłącznie zimą. Prawda jest taka, że nagrzane powierzchnie są tak samo szkodliwe, jak śnieg i lód zimą. Pamiętajmy o pielęgnacji łap, do czego idealnie nada się nasz całkowicie naturalny wosk CADO.
  5. Uważaj na słońce: U psiaków może dojść do analogicznego poparzenia słonecznego, co u ludzi. Jeśli więc jesteś właścicielem psiaka z niewielką ilością sierści lub bardziej odsłoniętymi na działanie promieni słonecznych miejscami (np. góra noska), to koniecznie zadbaj o krem z filtrem.
  6. Nigdy tego nie rób: NIGDY nie zostawiaj psa w samochodzie, ani nie stosuj kagańca weterynaryjnego, ponieważ uniemożliwiasz wtedy psiakowi ziajanie, czyli najlepszą metodę regulacji temperatury przez psiaka.